Uszczelnianie podatków, czyli dokręcanie śruby..

Czy Pani Minister Czerwińska słyszała o krzywej Laffera?

Nie pierwszy raz Pani Minister Finansów Teresa Czerwińska wypowiada się kompetentnie na temat szczelności systemu podatkowego. W ostatniej wypowiedzi zwraca uwagę na niewątpliwe sukcesy Rządu – na ograniczenie narastania deficytu budżetowego, który w roku 2017 wyniósł 25,4 mld i był o 33,9 mld mniejszy od założeń ustawy budżetowej. Ponadto Rząd ograniczył lukę w ściągalności VAT o kolejne 6% (z ok. 20% do14% teoretycznych wpływów).

Pani Minister zwraca też uwagę, że „ja osobiście nigdy nie odważę się powiedzieć, że już zrobiliśmy wszystko i kończymy z uszczelnianiem”, choć wprowadzano JPK_VAT i mechanizm podzielonej płatności.

Te wszystkie teoretycznie pozytywne informacje mają jedną podstawową wadę. Oczywiście szczelny, uczciwy system podatkowy jest potrzebny, oczywiście budżet Państwa musi posiadać środki, by finansować to, co finansować się powinno. Problem w tym, że niezmiennie odnosi się wrażenie, że osoby kierujące Ministerstwem Finansów żyją w oderwaniu od prawdziwego świata, w którym doskonale sprawdza się teoria Artura Laffera dotycząca zależności między wysokością stawki podatkowej a poziomem wpływów do budżetu. Mimo głosów krytycznych i polemicznych (trudność określenia kształtu krzywej ex ante, jej zmienność w czasie, zależność od miejsca prowadzenia działalności), ogólne założenie jest, moim zdaniem, słuszne. Czy Rząd bierze je pod uwagę? Teoria Laffera sprawdza się empirycznie w dłuższych okresach, więc odpowiedź na pytanie, czy „przykręcanie śruby” przez MinFin poskutkuje zmniejszeniem wpływów do budżetu (wskutek przenoszenia opodatkowania za granicę, ucieczki w szarą strefę), możemy poznać już w tym, 2018 roku, lub w roku następnym.

W tym kontekście pytanie w subtytule ma charakter prowokacji a prawdziwe pytanie brzmi: czy Rząd dba o rozwój Polski, czy hołduje zasadzie „Po nas choćby potop” , a celem jedynym jest zwycięstwo w następnych wyborach, kupione kiełbasą wyborczą sfinansowaną z wyższych wpływów podatkowych?

Piotr Michał Kosmęda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *