Silna Polska , sprawna administracja – tak! Wielki Brat – nie!

Oko Saurona coraz aktywniejsze w branży przewozowej

W piątek 15.06.2018r. posłowie wprowadzili zmiany do ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Deklarowanym celem ustawy jest wdrożenie narzędzi uszczelniających system podatkowy, szczególnie w zakresie VAT i akcyzy.  Przewoźnicy zobowiązani zostali do wyposażenia samochodów w lokalizatory, które będą umożliwiały geolokalizację i identyfikację poruszających się pojazdów. Kierowcy obciążeni zostali obowiązkami: uruchomienia urządzenia wraz z wjazdem do Polski lub w chwili rozpoczęcia przejazdu z towarem i wyłączenia go po rozładunku. W przypadku awarii urządzenia kierowca zobowiązany będzie do zatrzymania się na najbliższym parkingu. O tym, czy przepisy faktycznie przyczynią się do ograniczenia liczby oszustw podatkowych, dowiemy się , gdy wejdą w życie. Niechybnym skutkiem nowego prawa będzie pogorszenie prawnego otoczenia dla funkcjonowania dobrze rozwijającej się w Polsce branży przewoźniczej.

Ciekawostką jest fakt, że za zmianą głosowało 414 posłów i nikt nie był przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Starania większości parlamentarnej w celu poprawienia ściągalności podatków mają korzystny, państwowotwórczy pierwiastek. Aby wykorzystać szanse, przed którymi stoi Polska –

o tym pisałem tu:

https://pmkosmeda.pl/act-447-just-casting-na-zarzadce-polin/

oraz częściowo tu:

https://pmkosmeda.pl/panie-premierze-nasladujmy-benjamina-netanjahu/

potrzebujemy sprawnego państwa, z dobrze działającym aparatem urzędniczym i odpowiednim budżetem. Moim zdaniem droga ku temu celowi wiedzie poprzez poszerzanie zakresu wolności i upraszczanie podatków, a nie piętrzenie instytucji i instrumentów kontroli.

Wydaje się, że wizja Państwa, któremu hołduje PiS to Państwo, które rości sobie prawo do zawładnięcia każdą dziedziną życia społecznego. Jest to model w Polsce znany, sanacyjny miękki totalitaryzm, który legislacyjnie zakorzeniony był w art. 4 ust. 1 Konstytucji z 1935 r. , który stanowił: ”W ramach Państwa i w oparciu o nie kształtuje się życie społeczeństwa”.

Logiczną konsekwencją powyższej normy jest wniosek, że poza Państwem życie społeczne nie istnieje.

Jestem za tym, by budować Polskę silną i organizacyjnie sprawną. W kontekście nadchodzących, czy wręcz dziejących się przetasowań w światowym ładzie – potrzebujemy silnego państwa. Nie zgadzam się jednak na miękki totalitaryzm i powolne gotowanie żaby, zabieranie nam krok po kroku kolejnych obszarów wolności  – to kończy się zawsze tak samo. Dodatkowe ryzyko polega na tym, że w formę, ulepioną przez PiS wejść może ideologia dowolna. Również taka, która będzie skierowana przeciwko obecnej władzy.

Konstatacja banalna. W takim razie dlaczego ryzyko to lekceważą, albo wręcz nie dostrzegają go rządzący. 

Może dlatego, że nazywanie PiS en masse – “prawicą” jest semantycznym błędem choć nieco osób z “prawicowym odchyleniem” w tej formacji funkcjonuje. Nie można od lewicy oczekiwać poszanowania wolności.  

Piotr Michał Kosmęda

Komentarze do “Silna Polska , sprawna administracja – tak! Wielki Brat – nie!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *