Premier Morawiecki czyli Balcerowicz-bis, obniżanie podatków przez ich podwyższanie

Danina solidarnościowa, czyli „bij kułaka” nadal obowiązuje

Opowieści o tym, że podatki zostaną obniżone, by polska gospodarka stała się bardziej konkurencyjna słyszymy przed każdymi wyborami. Cieszyć się należy, że choć w warstwie teoretycznej panuje przekonanie o zbawiennej dla gospodarki roli niskich podatków.

Trudniej z praktyką. Rząd zaproponował ustawę wprowadzającą tzw. daninę solidarnościową, czyli nowy podatek w wysokości 4% dochodów powyżej 1 mln złotych. Podatek ten płatny byłby wraz z rozliczeniem rocznego PIT. Podatek miałby obowiązywać od roku 2019 i według rządowych założeń daninę zapłaci ok. 25 tys. osób i ma na przynieść 1,15 mld złotych do budżetu.

Gdy czyta się „porady” ojca Premiera tj. Pana Kornela Morawieckiego, który narzeka na syna, który według niego ma zbyt liberalne poglądy gospodarcze, to należy się zastanowić jaki jest preferowany przez PiS i koalicjantów system gospodarczy? Premier Morawiecki zachowuje się dokładnie tak samo jak onegdaj Premier Balcerowicz – czyli usta pełne frazesów o potrzebie wzmocnienia polskiej gospodarki, a w praktyce podnoszenie podatków i tworzenie coraz bardziej uciążliwego otoczenia biznesowego.

Premier Morawiecki to niewątpliwie człowiek inteligentny. Wnioskować należy zatem, że albo nie podejmuje tych decyzji samodzielnie i jest jedynie marionetką, albo działa świadomie na szkodę Polski i polskich przedsiębiorców.

Jakie będą skutki ustawy łatwo przewidzieć. Każdy, kto może , ucieknie z opodatkowaniem za granicę, zarobią doradcy podatkowi i prawnicy. A ponieważ Rząd w rewolucyjnym zapale poprzysiągł walkę z takim niepatriotycznym zachowaniem, to ryzyko takich działań większe – ergo usługi te będą droższe.

Drugim skutkiem ustawy będzie przekształcanie jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki, jeśli CIT 9% zostanie rzeczywiście wprowadzony. Notariusze i prawnicy znów będą mieli co robić.

 

Piotr Michał Kosmęda

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *