Naprawdę „Dobra Zmiana” w stanowieniu prawa

Ilość stanowionych aktów prawa spada

Niestabilność prawa, jego częste zmiany, nakładające się na siebie nowelizacje, sprzeczność kolejnych ustaw z już obowiązującymi  jest zmorą przedsiębiorców.

W tym kontekście ciekawą jest informacja, że w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2018r. w Polsce przyjęto ok. 8700 stron ustaw i rozporządzeń. Daje to wynik niemal 50 stron na dzień, czyli nawet doświadczony prawnik, aby przeczytać i zrozumieć potrzebowałby ok. 1-2 godzin dziennie jedynie na zapoznanie się z tekstem. Dużo czy mało? Dużo za dużo.

Mimo to należy ten wynik przyjąć z zadowoleniem, ponieważ to jednie ok. połowy tego, co wyprodukowano rok wcześniej i ok. 30% „produkcji” z roku 2016.

Jeśli zatem oceniać „Dobrą Zmianę” jedynie na podstawie ilości przepisów- to jest to zmiana w pożądanym kierunku. Autorzy „Barometru stabilności otoczenia prawnego w Polsce”, którzy monitorują stan prawa wyliczyli, że utrzymanie 50% spadku w drugim półroczu 2018 roku oznaczałoby, że cały rok 2018 zrównałby się z rokiem 2008 pod względem ilości aktów prawnych.

Trend wzrostowy trwał nieprzerwanie od początku lat 90’ XX wieku. Dla porównania w latach 1989- 1990, a więc w okresie przemian produkcja roczna utrzymywała się na poziomie 1300-1500 stron, a więc stanowiła ok. 4-5% (!) tego, co w roku 2016.

Kibicujmy Dobrej Zmianie, obiektywnie oceniając jej dokonania, bez zbędnych emocji i zacietrzewienia. Nie jest ważne kto wprowadza korzystne rozwiązania. Ważne, że się one pojawiają.

Piotr Michał Kosmęda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *